imamka

Poprvé v regionu

Novohradsko

 

Oblast charakterizovaná svou dominantou – Novohradskými horami. Vrcholky Novohradských hor přerůstající 1000 m n.m vystupují před našimi zraky již z  dalekých pohledů Třeboňské pánve. Příroda plná hustých hraničních hvozdů a sítí potůčků patří k jedné z nejzachovalejších částí přírody v České republice. Díky čerstvému  větru vanoucímu do naší oblasti přímo z Alp se vyznačuje místní klima vhodným pro lidi trpící dýchacími potížemi.

07

Díky této skutečnosti, bylo Novohradsko považováno za léčebnou oblast. O tom svědčí i existence bývalých lázeňských oblastí jako je Hojná a Dobrá Voda, Tereziiny lázničky v dnes stále udržovaném a zušlechťovaném parku Tereziino údolí. Pro svůj význam nedotčené přírody a krajinářského parku  proto Tereziino údolí  nese i titulek národní přírodní památka. V Tereziině údolí pak najdeme i několik charakteristických objektů – bývalé klimatické lázně, dnes Tereziiny lázničky, které opět oživují svou léčebnou tradici. Dále pak další penzion Hamr , Švýcarský dům a torzo Modrého domu tvoří architektonické doplňky tvořící již staletí klidnou pohodu parku.

11

Nejen Tereziino údolí, ale i Žofínský a Hojnovodský prales, jedny z nejstarších pralesů, ale také Červené blato tvoří významné přírodní úkazy jihočeského pohraničí. Rakouské pohraničí navazující na oblast Novohradských hor se pak může pyšnit i mnohými kamennými útvary Blockhaide nebo nedotčenou přírodou v nivě řeky Lužnice. Taktéž rakouské pohraničí využívá své zdravé klima k léčebným účelům. Stejně tak jako v Novohradských horách na české straně, existují i lázeňské oblasti na straně rakouské – Moorbad Harbach. .

Novohradské hory jsou ideálním místem pro aktivní trávení volného času. Krajina je zde mírně zvlněná a tak jsou Novohradské hory vhodné zejména pro pěší turistiku a cykloturistiku. V zimě je možné využít nově vznikajících běžeckých tras (zatím nejsou pravidelně udržovány). Pro sjezdové lyžování je však vhodnější využívat služeb rakouských sjezdovek v Karlstiftu a Harmannschlagu.

12

Nedotčená příroda je v Novohradských horách zachována zejména díky absenci průmyslu. Většina pracovních příležitosti na Novohradsku je směřována do lesnictví a zemědělství. Dalšími významnými odvětvími je pak výrobna dobré vody, která taktéž využívá přírodního bohatství oblasti.

Nově se na Novohradsku začíná rozvíjet vysoké školství, věda, výzkum a to zejména aktivitám provozovaným v Akademickém a univerzitním centru Nové Hrady. Na tradici lázeňství pak  navazují aktivity wellness služeb v Buquoyské rezidenci a Lázničkách a nově i v solném centru v rakouském Gmündu.

Novohradské hory však nejsou jen lesy, louky, houby a borůvky. Novohradské hory jsou i lidé kteří zde žijí a o své okolí se starají. Právě lidé zde udržují své kulturní a společenské tradice. Proto tu snad v každé vísce najdeme vystrojené májky, oslavíme Masopust, ale najdeme zde i další i novodobější tradice, koncerty i lidové veselice a jarmarky.

 

NOVINKY Z REGIONU

26.07.2011

Muzeum užitkových vozidel

Zajeďte se podívat do Trhových Svinů do nově otevřeného muzea užitkových vozidel. Vítáni ...
07.06.2011

Aktuální státní svátky v Rakousku 2011

26.10. Národní den

1.11. Svátek Všech svatých

8.12. Svátek nepos ...

Doporučujeme:
Wellness hotel
Vybavení obchodů
Ubytování Nové Hrady
Zahradní nářadí Fiskars
České sedací soupravy
Odstranění tetování
Studium v USA na středních školách